איך מלמדים חתול או כלב להשתמש בדלת חדשה?​ 

ללמד את החתול או הכלב שלך להשתמש בדלת החדשה שלהם זה הרבה יותר פשוט ממה שזה נדמה בהתחלה. העקרונות המנחים הם: לאפשר להם להשתמש באינסטינקטים הבריאים והטבעיים שלהם לחתור לטריטוריה ומזון, לא לרחם עליהם ולהשתדל להתערב בתהליך כמה שפחות. אל חשש, 100% מהחתולים והכלבים לומדים להשתמש בדלת שלהם, אז בסוף הכל יסתדר.

נתחיל במה לא עושים:
לא דוחפים את בעל החיים בכוח דרך הדלת. זה מלחיץ, מרתיע, גורם לבעלי החיים לחשוש מהדלת ולהתנגד לכל שינוי בשגרה שהורגלו אליה עד כה. הם אמורים לאהוב את הדלת שלהם ולא להתנגד לה. אין סיבה גם לרחם עליהם, "להישבר" ולפתוח להם את הדלת - כך תשדרו מסר כפול ותשיגו את התוצאה ההפוכה: החתול או הכלב יהיו מבולבלים, ימשיכו להזדקק לכם ויעכבו במידה רבה את פיתוח העצמאות הדרושה לשם כך.

ומה כן עושים? 
כאמור, נותנים לאינסטינקטים הבריאים של בעלי החיים לעשות את העבודה וללמוד בכוחות עצמם, ומשתדלים להאזר בהרבה סבלנות. בדיוק כמו בחינוך של ילדים - הקסם מתרחש בדיוק בשנייה שבה אנו נוטים לוותר ולהיכנע לחשש שלהם מלמידת דבר חדש. בעלי חיים טריטוריאלים חותרים להגיע לשטח שלהם ולמזון שהם מקבלים בו, ואם יבינו שהדלת ניתנת למעבר ומלבדה אין דרך אחרת להיכנס - בסוף הם יעיזו ויגלו שהדבר אפשרי ואפילו מתגמל.  

 

לתהליך הלמידה 2 שלבים, ולפעמים 3:

 1. בשלב ראשון יש להשאיר את הדלת במצב פתוח לרווחה למשך מספר שעות: יש להרים את דלתית הפלסטיק המתנפנפת החוצה לעבר התעלה ולקבע אותה כלפי מעלה מבחוץ בעזרת נייר דבק. חתולים וכלבים הם סקרנים מטבעם וסביר שיתפתו לנצל את ההזדמנות לחמוק דרך הפתח החוצה. לאחר מספר פעמים שיצאו ויכנסו מהפתח, הם כבר מבינים שנפתח נתיב חדש אל החופש. 

שימו לב:

שלב זה דורש מספר שעות בודדות בלבד.

נהגו במצב זה בזהירות בפתיחה וסגירה של הדלת, על מנת שמנח הדלתית הפתוחה לא יגרום לשבר שלה.  

 

2. לאחר הסרת נייר הדבק, חיית המחמד צריכה ללמוד לבצע פעולה אקטיבית כדי להיכנס: לדחוף את הדלתית. עד היום הם התרגלו לדלתות שנפתחו בפניהם "אוטומטית" ולכן המצב החדש דורש מעט מאמץ. כל שדרוש לשם כך, הוא להניח מזון אהוב מהעבר השני ולאפשר להם לעשות את המאמץ להגיע אליו. גם אתם וודאי תגלו, שאם אתם נמצאים בסביבה - בעלי החיים מפעילים עליכם לחצים פסיכולוגיים ודורשים שתפסיקו לבלבל את המוח ותפתחו עבורם את הדלת. גם אם החתול או הכלב מייללים ומתחננים שתבואו - אל תוותרו והשארו נחושים על מנת להשיג את התוצאה החינוכית. זכרו שאתם לא מתעללים בהם אלא מלמדים אותם דבר חדש שיביא הרבה עצמאות והנאה לחייהם. אך תהליך החינוך חייב להיות עקבי ועיקש. קרבו למתקן מזון ריחני אשר יפתה את החתול או הכלב והמתינו בסבלנות עד שיתרצה וייכנס. לא מצליחים? נסו שוב מחר.
שימו לב:
הלימוד המהיר ביותר מתרחש כאשר הבעלים יוצאים לחלוטין משדה הראייה ולא מפריעים לבעלי החיים לחקור בעצמם, להתנסות ולהעיז. צאו מהבית או לכו לחדר אחר, וכשתחזרו תגלו שהם פשוט בפנים. 

 

3. בדלת חכמה נדרש לעיתים שלב נוסף לאחר הורדת נייר הדבק: הפיכתה לדלת טיפשה. הכוונה, לניתוק המנגנון הסלקטיבי של הדלת המאפשר לה להיות במצב לא נעול כלל. שלב זה עשוי לעזור לבעלי חיים מסוימים אשר מתקשים ללמוד לעבור בדלת מפני שהם מוסחים מהקליק של המנגנון האלקטרוני. ניתוקו יפחית את החשש ויאפשר מהלך הדרגתי יותר של הלימוד. פעולה זו מתבצעת ע"י לחיצה קצרה על כפתור הזיכרון (כמו בתכנות שבב חדש) והסרת של סוללה מתא הסוללות. המכשיר יישאר עם בריח פתוח עד שתשיבו את הסוללה למקומה.

שימו לב:

אין חשש - הזיכרון לא יימחק ואין צורך לתכנת שוב את השבבים. 

 

אם בטעות בכל זאת דחפתם את הכלב או החתול דרך הדלת וכעת הוא ברוגז איתה - אל דאגה. אפשר לתקן זאת: חזרו לשלב מס' 1 והתחילו את התהליך מההתחלה. בכל שלב שמשהו לא מסתדר - פשוט, חזרו שלב אחד אחורנית וזכרו להיות סבלניים. מרבית הכלבים והחתולים יתרגלו ויתאהבו בדלת החדשה שלהם בתוך מספר שעות. לבודדים יידרשו מספר ימים להסתגל. לאחר מאות התקנות של דלתות חתולים אנחנו יכולים להבטיח לכם: כולם מצליחים ללמוד להשתמש בדלת ואוהבים אותה מאוד.

במקרים קיצוניים מומלץ להתיעץ עם איש מקצוע המומחה בהתנהגות חתולים.

 

בינה נט תקשורת ומחשבים
הפריון 4 אזור תעשייה צפוני  אשדוד
נייד: 050-349-777-5 פקס:153-50-349-777-5
דוא"ל:binaa.net@gmail.com

גם אתם רוצים דלת לחתול או לכלב?
מלאו את הפרטים ונחזור אליכם 

או.. התקשרו עכשיו: 054-6022111
או.. שלחו ווטסאפ - לינק בפינה למעלה

שלח

 

שדה חובה

תודה,

הטופס נשלח בהצלחה,

נחזור אליכם בהקדם!

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

כתובת יישוב​

שדה חובה

דלת לחתול